Jak wygląda 5% pokrycie strony?

Aug 29, 2023 0 Comments
Jak wygląda 5% pokrycie strony?

Pewnie nie raz spotkaliście się z sytuacja, że wydajność tonera czy tuszu do drukarki jest podana przy 5% pokryciu :)

Co to oznacza?

Każdy toner, tusz ma swoją wydajność.Żywotność tuszu, tonera jest wskazywana przez liczbę wydruków. 

Aby porównać wkłady różnych producentów i różnych produktów, ustanowiono zgodną normę, która jest przestrzegana przez wszystkich producentów .

Przeważnie podawana ta wydajność jest przy 5% pokryciu (zaczernieniu, zadrukowaniu) strony A4.Jest to zgodne z tym co podają producenci drukarek przy wydajności swoich tonerów.

Tonery oryginalne HP, Brother, Samsung i innych producentów ilość wydrukowanych stron mierzą zgodnie z normami ISO.

Dla drukarek laserowych monochromatycznych (drukujących tylko na czarno) jest to norma o numerze 19752, dla kolorowych drukarek laserowych 19798 oraz norm 24711 i 24712 określających wydajność tuszy do drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Zamienniki tonerów,tuszy również testowane są według tych norm. Ich wydajność jest również podawana dla 5% pokrycia strony A4.

Jak na tej podstawie możemy obliczyć orientacyjny koszt wydruku? Należy podzielić cenę zakupionego przez nas zasobnika przez liczbę stron, jakie chcemy wydrukować. Inaczej wygląda to w kwestii fotografii, wówczas pokrycie to mniej więcej 20% dla każdej barwy. W tym przypadku to tylko wartość statystyczna, ponieważ trudno będzie nam obliczyć realny koszt, gdyż wszystko zależy od rodzaju urządzenia i barwy, która będzie dominowała na zdjęciu. 

Zawsze należy brać poprawkę na podaną wydajność gdy kupujemy tusze czy tonery do drukarek.Należy pamiętać,że podana ilość stron wydruku  to 5% pokrycia strony.

Testuj samodzielnie wydajność druku.Warto korzystać ze specjalnych programów do tego przeznaczonych. Sposób w jaki rozmieścimy zaczernienie kartki czy różnorodność graficzna może w pewien sposób zakłócić dokładny wynik ilości wydrukowanych stron.

Share This Post :

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: Site url with http://
* Comment:
Type Code
arrow_upward

New Account Register